2012

2012 Results

2012 Alberta Winter Games

Parkland County – Feb. 9-12, 2012

Fri., Feb. 10

  Category Red Blue Winner
1 Junior C
48 kg Final
Tim Friesen
Zone 2 Silver
Cole Farwell
Zone 4 Gold
Blue
2 Junior C
46 kg
Jordan Symes
Zone 2
Matthew Wagner
Zone 8
Blue
3 Junior C
64 kg
David Nehachick
Zone 7
Marc Bouchard
Zone 8 Bronze
Red
4 Junior C
56 kg
Daniel Ossais
Zone 3
Galen Allen
Zone 8
Red
5 Junior C
64 kg
Jonathan Ossais
Zone 3
Brandon Guy
Zone 6
Red
6 Junior C
60 kg
Dakota Belcourt
Zone 6
William Purves
Zone 4
Red
7 Junior C
69 kg
Jordan Bogart
Zone 5
Devon Beach
Zone 2
Blue
8 Junior C
70 kg
Nathan McIlwraith
Zone 1
Levi Mayhem
Zone 4
Red
9 Junior C
70 kg
Ben Alverez
Zone 5
McKenzie Laursen
Zone 3 Gold
Blue
10 Junior C
54 kg
Riley Carruthers
Zone 7
Dax Smordin
Zone 8
Blue
11 Junior C
54 kg
Conner Bush
Zone 5
Baylee Weaver
Zone 8
Red
12 Junior C
52 kg
Marc Paradis
Zone 6
Hussain Abdullah
Zone 1
Blue
13 Junior C
52 kg
Graydon Green
Zone 8
Kevin Burgess
Zone 2
Red

Back to top

Sat., Feb. 11

Category Red Blue Winner
1 Junior C
52 kg
Hussain Abdullah
Zone 1
Jeremy Harding
Zone 7
Red
2 Junior C
46 kg Final
Matthew Wagner
Zone 4 Gold
Keelan Coates
Zone 2 Silver
Red
3 Junior C
56 kg Final
Cody Selezinka
Zone 7 Silver
Daniel Ossais
Zone 3 Gold
Blue
4 Junior C
64 kg
Galen Allen
Zone 8
Brandon Guy
Zone 6 Bronze
Blue
5 Junior C
64 kg Final
David Nehachick
Zone 7 Gold
Jonathan Ossais
Zone 2 Silver
Red
6 Junior C
58 kg Final
Nicholas Leforte
Zone 8 Silver
Taylor Paradis
Zone 7 Gold
Blue
7 Junior C
66 kg
Brandon Raposa
Zone 4
Alex Zimich
Zone 3
Blue
8 Junior C
50 kg Final
James Bass
Zone 6 Silver
Michael Montgomery
Zone 6 Gold
Blue
9 Junior C
60 kg
William Purves
Zone 4 Bronze
Jordan Bogart
Zone 5
Red
10 Junior C
60 kg Final
Dakota Belcourt
Zone 6 Silver
Devon Beach
Zone2 Gold
Blue
11 Junior C
81 kg Final
Nathan Parker
Zone 8 Silver
Payden Markl
Zone 2 Gold
Blue
12 Junior C
75 kg Final
Josh Bond
Zone 2 Silver
Julien Klima
Zone 6 Gold
Blue

Back to top

Sun., Feb. 12

  Category Red Blue Winner
1 Junior C
52 kg
Jeremy Harding
Zone 7
Kevin Burgess
Zone 2 Bronze
Blue
2 Junior C
52 kg Final
Hussain Abdullah
Zone 1 Gold
Graydon Green
Zone 8 Silver
Red
3 Junior C
54 kg Final
Riley Curruthers
Zone 7 Bronze
Baylee Weaver
Zone 8
Red
4 Junior C
54 kg Final
Dax Smordin
Zone 8 Gold
Connor Bush
Zone 5 Silver
Red
5 Junior C
66 kg Final
Nathan McIlwraith
Zone 1 Gold
Alex Zimich
Zone 3 Silver
Red
6 Junior C
70 kg
Levi Mayhem
Zone 4 Bronze
Ben Alverez
Zone 5 Silver
Red

Back to top